Zlato

 

Čisté zlato se v přírodě vyskytuje velmi vzácně a jeho těžba i zpracování je velmi náročné, proto je zlato poměrně drahé. Jedná se o žlutý, lesklý, chemicky velmi odolný a vysoce vodivý kov. Ryzí zlato je však měkké a pro výrobu šperků se příliš nehodí, proto se v určitém poměru míchá s jinými drahými nebo obecnými kovy – nejčastěji to bývá stříbro, měď, zinek, palladium či nikl. Tím vznikne tvrdší slitina zlata různého zabarvení (žluté, bílé či růžové zlato). Podíly ryzího zlata a ostatních kovů jsou vždy přesně stanoveny. Pro výrobu šperků se nejčastěji používá čtrnáctikarátové zlato, které se označuje jako 585/1000 – obsahuje tedy 585 gramů ryzího zlata na 1000 gramů slitiny. Každý zlatý výrobek s hmotností nad 0,5 g podléhá kontrole Puncovního úřadu a musí být označen státním puncem.  

 

Jak vzniká zlato různých barev?

y     w     p 

Čtrnáctikarátové zlato obsahuje 58,5% ryzího zlata a zbytek tvoří další kovy.

U žlutého zlata je ve slitině s ryzím zlatem přítomno stříbro, které mu dodává potřebnou pevnost, přítomna bývá i měď. Je-li podíl mědi vyšší, vzniká růžové zlato s červenavými tóny. Platí, že šperk ze žlutého zlata představuje nejmenší riziko při vzniku alergií. 

Bílé zlato tvoří slitina ryzího zlata se stříbrem, niklem, palladiem či zinkem, manganem nebo platinou. Možnost alergické reakce na bílé zlato je dána přítomností niklu. Jeho nežádoucí uvolňování závisí na čistotě příměsi a na technologickém postupu, kterým je bílé zlato vyráběno. Kvalitně vyrobené bílé zlato uvolňováním niklu nehrozí. Šperky z bílého zlata se vždy povrchově upravují vrstvou rhodia. Je to velmi drahý, pevný a zářivě bílý kov, který má hypoalergenní vlastnosti, dodává zlatu patřičný lesk a chrání jej před mechanickým poškozením. Někdy se i na šperky ze žlutého zlata nanáší rhodium  – získají tak větší trvanlivost a vzhled bílého zlata. O šperky z bílého zlata však nejde.

 

PUNCOVNÍ ZNAČKY - ZLATO

Zlato

Ryzost 999/1000 – hlava orla s číslem 0 – 24 karátů
Ryzost 986/1000 – hlava orla s číslem 1 – 23,5 karátů
Ryzost 900/1000 – hlava orla s číslem 2 – 21,5 karátů
Ryzost 750/1000 – hlava kohouta s číslem 3 – 18 karátů
Ryzost 585/1000 – hlava labutě s číslem 4 – 14 karátů 

 

  

zb-favicon 

Dětské šperky z bílého zlata

Dětské šperky ze žlutého zlata