Stříbro

 

Stříbro je ušlechtilý kov bílé barvy, který se vyznačuje nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Využívá se v elektronickém a fotografickém průmyslu, při výrobě CD i DVD  a samozřejmě ve šperkařství. Stříbro jako drahý kov je již od starověku materiálem pro výrobu pamětních mincí a medailí. V přírodě se stříbro obvykle vyskytuje ve sloučeninách, vzácně však i jako ryzí kov. Jako zdroj pro průmyslové získávání stříbra jsou však rudy olova, mědi, niklu nebo zinku. 

Stříbro ve šperkařství

Stříbro je poměrně měkký kov, proto se pro klenotnické účely používá s dalšími příměsemi, které zlepšují jeho užitné vlastnosti. Stříbro je součástí zlatých slitin. Pro výrobu stříbrných šperků se používá především slitina 925/1000 s obsahem stříbra 92,5% doplněná mědí. Tomuto stříbru se říká mincovní stříbro (nebo také sterlingové stříbro). Obsah mědi ve slitině je příčinou tmavnutí stříbrných šperků na vzduchu. Stříbro je oproti zlatu mnohem náchylnější k oxidaci, kterou způsobuje pot, ale také různé agresivní plyny v ovzduší. Oxidaci lze zabránit nebo zmírnit rhodiováním, tedy nanesením vrstvy rhodia (jasně bílého drahého kovu) na povrch šperku.  

O stříbrné šperky je důležité správně pečovat, vyhnout se styku s chemikáliemi, skladovat je odděleně a občas je vyčistit speciálními přípravky či ultrazvukem. Doporučuje se mít šperky uložené v hadříku či látkovém pytlíku. Nejvhodnější pro uložení stříbrných šperků je speciálně impregnovaný hadřík, který zpomaluje oxidaci šperků. K čištění stříbrných šperků používejte nejlépe leštící hadříky.

Stříbrné zboží o váze nad 3 gramy se musí dle puncovního zákona předložit ke kontrole Puncovnímu úřadu a musí být označeno státním puncem příslušné ryzosti. Pro šperky ryzosti 925/1000 je to punc s hlavou kamzíka a číslicí 2. 

 

PUNCOVNÍ ZNAČKY - STŘÍBRO

Stříbro

Ryzost 999/1000 – hlava kamzíka s číslem 0
Ryzost 959/1000 – hlava kamzíka s číslem 1
Ryzost 925/1000 – hlava kamzíka s číslem 2
Ryzost 900/1000 – hlava zajíce s číslem 3
Ryzost 835/1000 – hlava zajíce s číslem 4
Ryzost 800/1000 – hlava zajíce s číslem 5

 

  

zb-favicon 

Dětské stříbrné šperky