Smalt

 

Smalt je křemičitá hmota příbuzná sklu a porcelánu, která se při vysokých teplotách nataví na kovový podklad a vytvoří krásný lesklý povrch. Původně se smaltování používalo při výrobě šperků, později se začal používat i k povrchové úpravě litin a plechů, které tak byly chráněny proti korozi a povětrnostním vlivům. Využití má také v zubním lékařství. Nejkvalitnější je však smalt šperkový. Může se s ním smaltovat tombak, měď, stříbro nebo zlato.

 

Z HISTORIE

Technologie smaltování se již používala ve starověkých zemích Dálného východu (Japonsko, Indie, Čína, Egypt). Výraznější zlom v použití smaltu nastal v období Byzance, kdy se jím zdobily reliéfy z kovů. V 5. až 7. století n. l. byla technologie smaltování přenesena i do Evropy.

V českých zemích je nejstarší použití smaltu zaznamenáno na českých korunovačních klenotech (Svatováclavská koruna) a na kříži Přemysla Otakara II. Nejdříve se používaly barevné smalty na zlatě, výjimečně na stříbře. Až později se s výrobou smaltovaných odznaků objevuje i na tombaku (mosazi s vyšším obsahem mědi). 

Přibližně od roku 1850 našel smalt využití i při povrchové úpravě kovů. Začaly se smaltovat železné nádoby na vodu, pekáče, kbelíky a litinové vany. Smaltované nádoby odolávaly rzi a bylo možné je keramickými barvami zdobit.

 

Výroba smaltovaných šperků

Cesta, než vznikne smaltovaný šperk, je dlouhá a náročná. Nejdříve se musí dokonale očistit podkladový kov, poté se kov žíhá v tavicí peci při teplotě 600 - 900 °C a po zchladnutí se z něj odstraňují okuje a nečistoty. Také smalt se musí důkladně očistit, než se přejde k samotnému vypalování. 

Na vypálený smaltový povrch se mohou keramickými barvítky malovat obrazy, potom se smalt znovu vypálí. Šperkový smalt má celou škálu barev a může být zcela neprůhledný i průhledný, připomínající barevné sklo. Smalt se dá navíc ještě brousit a leštit.

Smalt se v poslední době často nahrazuje polymery (čiré nebo probarvené polymerové pryskyřice), které jsou levnější a jejich výroba je méně náročná. Jsou však pouze náhražkou pravého smaltu a navíc jsou méně odolné. Pravý smalt se nepoškrábe, neuškodí mu mýdlo ani voda, nepřijde o svou barvu a lesk ani na slunci či při koupeli v moři.

A jak čistit smaltované šperky? Stačí je vyleštit speciální utěrkou na čištění zlata. Čištění ultrazvukem se nedoporučuje.

 

 

zb-favicon 

Medailonky ze smaltu a zlata jsou malými uměleckými dílky, které mají jak estetický, tak i duchovní význam. Miniaturní smaltované madonky a ochranní andělíčci jsou ideálním dárkem při narození dítěte a ke křtu. Jde o ruční malbu za použití keramických barvítek na bílý vypálený smalt, který se po obarvení opět vypaluje. Tato náročná technologie se v současnosti používá velmi vzácně. Navíc jsou medailonky unikátní svými miniaturními rozměry.

NAŠE NABÍDKA SMALTOVANÝCH MEDAILONKŮ

Ochranní andělíčci     Madonky