Rhodium

 

Rhodium je drahý kov stříbřitě bílé barvy a společně s rutheniem a palladiem patří do skupiny lehkých platinových kovů. Chemicky je mimořádně odolné a stálé s poměrně vysokým bodem tání. Hlavní uplatnění nalézá ve slitinách s platinou při výrobě termočlánků a chemicky a teplotně odolných součástí průmyslových výrobních zařízení.

Velmi úspěšně se využívá ve šperkařství k povrchové úpravě šperků z bílého zlata a stříbra. Jde o velice stálý a tvrdý kov, který je dokonce odolnější vůči vnějším vlivům (světlo, lidský pot a další) než zlato. Vrstva rhodia chrání šperk proti mechanickému opotřebení, zabraňuje oxidaci a zpomaluje tak proces stárnutí šperku. Rhodium také díky své dokonale bílé barvě a lesku zvyšuje estetické vlastnosti šperku. Je zcela zdravotně nezávadné, neobsahuje nikl a proto je vhodné i pro alergiky.

Povrchová úprava rhodiem není trvalá a po čase je potřeba šperk znovu porhodiovat. Životnost se liší a závisí na spoustě faktorů. Záleží na zacházení se šperkem, intenzitě jeho nošení, tloušťce vrstvy rhodia, naší tělesné chemii, kvalitě rhodiování atd.

 

čisté rhodium    Rhodium 03a

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Informace o ochraně osobních údajů