Rhodium

 

Rhodium je drahý kov stříbřitě bílé barvy a společně s rutheniem a palladiem patří do skupiny lehkých platinových kovů. Chemicky je mimořádně odolné a stálé s poměrně vysokým bodem tání. Hlavní uplatnění nalézá ve slitinách s platinou při výrobě termočlánků a chemicky a teplotně odolných součástí průmyslových výrobních zařízení.

Velmi úspěšně se využívá ve šperkařství k povrchové úpravě šperků z bílého zlata a stříbra. Jde o velice stálý a tvrdý kov, který je dokonce odolnější vůči vnějším vlivům (světlo, lidský pot a další) než zlato. Vrstva rhodia chrání šperk proti mechanickému opotřebení, zabraňuje oxidaci a zpomaluje tak proces stárnutí šperku. Rhodium také díky své dokonale bílé barvě a lesku zvyšuje estetické vlastnosti šperku. Je zcela zdravotně nezávadné, neobsahuje nikl a proto je vhodné i pro alergiky.

Povrchová úprava rhodiem není trvalá a po čase je potřeba šperk znovu porhodiovat. Životnost se liší a závisí na spoustě faktorů. Záleží na zacházení se šperkem, intenzitě jeho nošení, tloušťce vrstvy rhodia, naší tělesné chemii, kvalitě rhodiování atd.

 

čisté rhodium    Rhodium 03a