Krystaly Swarovski

 

Krystaly Swarovski mají specifický brus, který dokonale odráží světlo a dává šperkům jedinečný třpyt. Obsahují 32% oxidu olovnatého a tím se zvyšuje jejich pevnost, čistota a třpyt. Jsou navíc ošetřeny speciálními chemickými úpravami a upraveny unikátní povrchovou technologií, aby se ještě více leskly. Krystaly jsou nabízeny v mnoha barevných provedeních, velikostech i tvarech. Šperky s krystaly Swarovski se těší velké oblibě a často zdobí i náušnice malých holčiček. Existují ale dva typy šperků Swarovski a je dobré vědět, jaký je mezi nimi rozdíl.

Originální šperky Swarovski

Jedná se o šperky kompletně vyráběné a osazované krystaly v dílnách rakouského výrobce broušeného křišťálového skla a šperků Swarovski. Nová kolekce šperků Swarovski vychází dvakrát ročně - na jaře a na podzim. Tyto kolekce jsou stejné kdekoli na světě. Všechny šperky jsou označeny labutí - na řetízcích u zapínání, na prstýncích na vnitřní straně okruží atd. Jsou dodáváné v originálním balení, označeném bílou či stříbrnou labutí, která je logem Swarovski. Originální šperky Swarovski jsou balené v klasických tmavomodrých krabičkách s logem Swarovski a pohybují se v řádech tisíců korun.

Swarovski Elements

Jde o šperky, které jsou rovněž zdobeny krystaly Swarovski, ale mohou být na rozdíl od originálů navrhovány a vyráběny různými firmami. Výrobky by měly být označené značkou „Made with Swarovski Elements“. Mívají stejný design a jsou okouzlující stejně jako originály. Výhodou je jejich cena, která se pohybuje ve stovkách korun.

baleni      Swarovski_elements vs. jewellery2

Co je křišťálové sklo 

Křišťálové sklo, zvané též křišťál, je olovnaté sklo používané především k dekorativním účelům. Obsahuje zpravidla 18-35% oxidu olovnatého, kterým jsou nahrazeny vápenaté složky běžného skla. Oxid olovnatý dodává sklu větší hustotu, menší tepelnou vodivost, vyšší index lomu (vyšší lesk), větší odolnost a houževnatost. Je ovšem náročnější na zpracování a kladou se tak větší nároky na umění skláře. Spolu s tím stoupá také hodnota a cena křišťálového skla. Mezi přední evropské producenty olovnatého křišťálového skla patří například manufaktura Baccarat, sídlící od roku 1764 ve francouzském stejnojmenném městě. Někteří skláři olovo nepoužívají, jako například přední česká sklářská manufaktura Moser z Karlových Varů. Její výrobky a výrobky dalších skláren, které olovo nepřidávají, jsou však podle odborníků choulostivější a nedosahují tak vysokého lesku.

Počátky firmy Swarovski

Historie společnosti Swarovski začala roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, poblíž Jablonce nad Nisou. Zde se tohoto roku narodil Daniel Swarovski, budoucí zakladatel firmy. Již od mládí rád experimentoval s broušením skleněných kamenů, a proto odjel do Vídně, aby od zdejších mistrů získal zkušenosti a technické znalosti pro výrobu bižuterie. Na technické výstavě ve Vídni se Swarovski potkal s Františkem Křižíkem, který tam instaloval elektrické osvětlení. To jej inspirovalo k vývoji stroje na broušení šatonů poháněný elektrickou energií. V roce 1892 nechal Swarovski svůj stroj patentovat a začal s vlastní výrobou. Kvůli nedostatečnému zdroji elektrické energie se přestěhoval do rakouského města Wattens, na břehy řeky Inn, kde vybudoval vlastní vodní elektrárnu. V roce 1895 Swarovski zakládá vlastní podnik na výrobu šperků a bižuterie, která se velmi brzo prosazuje na trhu, zejména díky výrobě šatonů. Společnost vyváží šperky do Německa, USA a Velké Británie.

V roce 1900 firma kupuje pronajatou továrnu a usiluje o získání vlastní sklárny, aby si zajistila soběstačnost a nebyla závislá na dodávkách surového skleněného materiálu, který dovážela z Jablonecka. V roce 1913 se stala soběstačnou a začíná vyrábět vlastní křišťál, jehož chemické složení umožnilo dokonalé broušení a rytí. Její křišťál dosahuje vysokého lesku, neboť je vyroben z 32% oxidu olovnatého a speciálně vybroušen. Od roku 1956 je navíc zářivost křišťálu zvýrazněna novou povrchovou úpravou Aurora Borealis (polární záře), vyvinutou ve spolupráci s Christianem Diorem. Toto provedení označované též zkratkou AB dodává křišťálu duhový efekt.

Obliba šperků s tímto jedinečným křišťálem neklesá, naopak jsou stále žádané a módní. Kromě originálních šperků vyrábí firma Swarovski také širokou paletu křišťálových komponentů Swarovski Elements, které slouží mnoha návrhářům šperků. Jsou používány i ke zdobení oděvů a různých módních doplňků, ale i mobilních telefonů, užitných výrobků ze skla (pohárů, sklenic) atd. 

 

zb-favicon 

Dětské šperky s krystaly Swarovski