Chirurgická ocel patří k velmi tvrdým, odolným a zdravotně nezávadným materiálům. I přes svou velkou odolnost jde o relativně lehký kov. Není ovšem ocel jako ocel. Proto při výběru šperků, zvláště pro své děti, dbejte na to, aby byly vyrobeny ze skutečně kvalitní oceli, nejlépe oceli označené jako chirurgická ocel 316L.
Druhy chirurgické oceli
Chirurgická ocel (nerezová ocel) je rozdělena do čtyř tříd podle svého složení. Chirurgická ocel třídy 200 obsahuje chrom, nikl a mangan. Pro výrobu šperků není vhodná kvůli velkému obsahu niklu, který je zdraví škodlivý.
Chirurgická ocel třídy 300 obsahuje chrom a nikl, ale obsah niklu je menší. Je nejvíce odolná vůči korozi, a proto se používá pro výrobu lékařských implantátů a šperků. Nejkvalitnější ocelí v této třídě je chirurgická ocel 316L, která obsahuje pouze zanedbatelné množství niklu, takže nemá negativní vliv na lidské zdraví, a navíc je tato ocel speciálně upravena tak, aby se nikl neuvolňoval.
Chirurgická ocel třídy 400 obsahuje pouze chrom, ale na výrobu šperků se používá pouze výjimečně, protože je její cena značně vysoká. Používá se hlavně v lékařství a pro speciální technologie. Existuje ještě chirurgická ocel třídy 500, která obsahuje jen nízký podíl chrómu.
Šperky z chirurgické oceli 316 L
Jak již bylo řečeno, jde o velice kvalitní chirurgickou ocel, která nevyvolává alergie díky svému minimálnímu množství niklu a speciální úpravě, která zabraňuje uvolňování niklových solí. Šperky neoxidují, na povrchu se netvoří žádné skvrny, jsou barevně stálé a velice odolné proti odření či jinému poškození, zachovávají si velmi dlouho svou krásu a lesk. Šperky z této oceli nevyžadují žádnou dodatečnou povrchovou úpravu jako je například rhodiování. Nezanedbatelnou výhodou šperků z chirurgické oceli je také jejich cenová dostupnost.
Dětské šperky z chirurgické oceli