Briliant

 

Možná uvažujete o koupi náušnic s briliantem, kterými ozdobíte svou dcerku. To, že je briliant velmi vzácný a cenný, netřeba říkat. Ale co vlastně je briliant a kdy mluvíme o diamantu? Oba kamínky jsou vzácné a krásné, ale přesto nejsou stejné. Diamant je nerost, který se ve šperkařství brousí různými způsoby. Vzniká tak mnoho tvarů, jako je markýza, bageta, srdíčko, slza, ovál a roháček neboli smaragdový brus. Je-li diamant vybroušen do specifického tvaru, pak se jedná o briliant. Každý diamant tedy není briliant. Ani každý briliant není diamant. Ale pěkně popořádku.                                                                                                                                                                                                            

Na začátku je diamant

Diamant je krystalickou formou uhlíku, která vzniká v horním zemském plášti při vysokých teplotách a tlaku. Díky sopečné činnosti se diamanty dostávají na zemský povrch. Putují zemskou kůrou spolu s vulkanickou horninou, ve které jsou uloženy. Na jeden karát diamantu (0,20 gramu) je potřeba vytěžit asi 250 tun horniny. Většina diamantů se těží povrchovou nebo hlubinnou těžbou, která je ale velmi ekonomicky náročná. Snadnější je těžba diamantů, které se uvolnily erozí a dostaly se do řek nebo do moře.

Až do 18. století byla jediným dodavatelem diamantů Indie. V současné době se těží na několika místech planety, přičemž nejvyšší produkce dosahují státy Botswana, Rusko a Kanada. Mnoho diamantů pochází také z Jihoafrické republiky, Konga, Austrálie, Angoly a Namibie.

Státy mnoha zemí včetně České republiky se zavázaly Kimberleyskému protokolu – jde o dohodu, která reguluje obchod s tzv. „krvavými diamanty“. To jsou diamanty, z jejichž výnosů se dotují nákupy zbraní a drog v konfliktních částech světa, nejčastěji ve střední Africe. Všichni výrobci, jejichž šperky s diamanty se u nás prodávají, podléhají kontrolním mechanismům uvedeného Kimberleyského procesu.

Diamanty se používají v mnoha oborech, například v průmyslu. Jen pětina vytěžených diamantů je čistých natolik, aby mohly být využity ve šperkařství. Při broušení ztrácí přes polovinu své původní váhy.

Jak se z diamantu stane briliant

Briliantový brus má 57 faset, neboli broušených plošek. Horní ploškou celý brus začíná, následuje 32 horních faset a 24 faset v dolní části. Tímto tvarem je zajištěno, že světlo procházející diamantem se odráží v celém barevném spektru a v maximální intenzitě. Díky tomu dostaly takto vybroušené diamanty název briliant, což ve francouzštině znamená „zářící“ nebo „jasný“.

Cesta k dosažení dokonalého briliantového brusu byla dlouhá. Diamanty se používají jako ozdobný kámen již nejméně 2000 let, s jejich opracováváním se začalo až někdy ve 14. století. Nejprve se pro zvýšení optického efektu přírodní krystalové plošky pouze leštily,  později se špice krystalů odštípávaly nebo zabrušovaly. Tím rostl počet broušených plošek – facet. Od konce 15. století bylo možné díky rozšíření brusných kotoučů vytvářet těchto facet stále více.

Koncem 17. století vyvinul benátský brusič Peruzzi brus, který se již počtem facet a proporcemi podobal pozdějšímu briliantovému brusu. Ke zdokonalení brusu došlo v roce 1917, kdy člen belgické rodiny brusičů diamantů a matematik Marcel Tolkowsky (1899-1991) dokázal spočítat ideální sklon úhlů faset.  Díky jeho vzorci na broušení získá kámen dokonalý tvar pro maximální zpětný odraz a lom světla, čímž vzniká takzvaný oheň. Všechny paprsky se ohýbají dovnitř kamene a zase odrážejí zpět.

Pro úplnost dodejme, že briliantový brus se nepoužívá pouze pro diamant, ale i pro jiné minerály, například rubín či safír. Známé jsou brilianty ze zirkonu, které jsou věrnou imitací diamantových briliantů. Díky své tepelné vodivosti je ale snadné je od diamantů rozeznat. 

Nejvzácnější brilianty

Pro určení kvality a ceny diamantů se používají čtyři kritéria. Nazývají se 4C - carat, clarity, color, cut. Tedy váha, čistota, barva a brus. Váha diamantu je přímo úměrná jeho velikosti a uvádí se v karátech. Karátem bylo původně semeno svatojánského chleba, kterým se v minulosti vážily drahé kameny v Arábii a Persii. Dále se zjišťuje míra vnějšího poškození, tedy čistota diamantu. Zkoumá se klenotnickou lupou s desetinásobným zvětšením. Hodnota kamene je vyšší, čím je diamant čistší. Dalším důležitým parametrem při posuzování kvality diamantu je barva. Čím méně barevný diamant je, tím více je kvalitní. Bezbarvé diamanty jsou naprosto ojedinělé, a proto mají největší hodnotu. Brus dodává diamantu tvar a třpyt. Čím lepší brus, tím větší kvalita diamantu.

Důležitými aspekty brusu je lesk a symetrie. Při nedokonalé symetrii je světlo špatně zalamováno a nedochází k žádoucímu optickému jevu, který je pro brilianty typický, tedy k ohni. Dále je pro kvalitu briliantu důležitá brilance, tj. množství odraženého bílého světla z vybroušeného kamene. Hodnotí se i jiskra, tedy hra barev při pohybu vybroušeným kamenem nebo při pohybu hlavy pozorovatele.

Briliant nahradil přírodní zirkon...

Pravý přírodní zirkon je minerál (křemičitan zirkončitý), který je nejčastěji bezbarvý a hnědočervený, nejvzácnější a nejdražší je modrý zirkon. Název tohoto nerostu je odvozen od prvku zirkonium, kterého obsahuje 67,1 %. Tento nerost patří k nejstarším na naší planetě, nejstarší zirkon má 3,4 miliardy let. V minulosti se tento kámen používal při výrobě šperků jako náhrada diamantu, oproti diamantu je však přírodní zirkon poměrně křehký – má tvrdost 7,5, zatímco diamant má nejvyšší hodnocení 10. V poslední době přírodní zirkon ve špercích nahrazuje syntetický, tzv. kubický zirkon.

... a přírodní zirkon nahradil zirkon syntetický

S přírodním zirkonem má kubický zirkon společný pouze obsah zirkonia (oxid zirkončitý). Tato krystalická forma vzniká v laboratorních podmínkách při teplotě 2750°C. Má velmi podobné vlastnosti jako diamanty, a to tvrdost 8,5, optickou bezchybnost a dokonale čirou barvu. Laik tak nemá šanci na první pohled rozpoznat rozdíl od diamantu. Díky příměsím určitých kovů vznikají různé barevné odstínyKubický zirkon tak dokáže nahradit všechny barevné přírodní kameny a stal se proto nejrozšířenější ozdobou šperků.

 

zb-favicon 

Dětské náušnice s diamanty