Kdy PROPÍCHNOUT ČI NASTŘELIT OUŠKA
Dříve se dětem propichovaly uši hned po porodu nebo pár dní po něm. Dnes se pro aplikaci prvních náušnic ukazuje jako mnohem vhodnější období od třetího do šestého měsíce věku dítěte. Po konzultaci s dětským lékařem, který posoudí, zda je miminko zdravé, lze ouška píchnout i v šesti týdnech, přesto se doporučuje počkat do tří měsíců, kdy má již dítě za sebou první očkování. Imunitní systém dítěte je již silnější a hrozí menší riziko vzniku infekce.
Není tedy důvod s píchnutím oušek příliš pospíchat, na druhou stranu prý malé děti lépe snáší bolest a velice rychle na nepříjemný okamžik zapomenou. U starších dětí také hrozí, že než si na náušnice zvyknou, budou si na ně sahat a zvýší tím riziko infekce. Nemá tedy význam píchání oušek odkládat do vyššího věku. Snad jen tehdy, když chceme, aby nošení náušnic a píchnutí oušek bylo rozhodnutím naší holčičky.
Kdy se aplikace náušnic nedoporučuje
Jak již bylo uvedeno, nenechávejte propíchnout uši dříve než po očkování proti tetanu, které se provádí kolem tří měsíců dítěte. Náušnice by se neměly aplikovat ani bezprostředně před očkováním a během několika dní po očkování.
Rozhodně se nedoporučuje píchat uši, když je dítě nemocné nebo má nějaké kožní projevy v okolí místa vpichu.
Ani zimní období není pro píchání uší ideální, protože není dobré, když dítě nosí přes čerstvě propíchnuté uši čepičku. Naopak jako nejvhodnější se doporučují jarní měsíce a doba okolo přelomu léta a podzimu.
Přečtěte si také
Nastřelit nebo PROpíchnout?
Péče o propíchnutá ouška
PRVNÍ DĚTSKÉ NÁUŠNICE
e-shop Mimináušnice.cz